Jednací řád
Jednací řád
Společenství vlastníků jednotek domu Hranická 1118/18
v Lipníku nad Bečvou
Jednací a hlasovací řád je vydáván s cílem upřesnit a ujednotit výklad ustanovení Stanov společenství při jeho shromážděních, především při prezenci, průběhu jednání, projednávání stanovených bodů programu a při volbě statutárních orgánů společenství.
I. Prezence
1. Prezence vlastníků jednotek nebo jejich zástupců se provádí ke zjištění usnášeníschopnosti shromáždění na základě počtu hlasů přítomných.
2. Vlastník jednotky nebo jeho zástupce je povinen se prezentovat před zahájením shromáždění, svou přítomnost potvrdit podpisem v prezenční listině. Přitom je povinen prokázat svoji totožnost platným dokladem (občanský průkaz, pas).
3. Zástupce, který zastupuje vlastníka jednotky na základě plné moci, je povinen plnou moc, podepsanou zastoupeným vlastníkem, odevzdat při prezenci.
4. Pokud se vlastník jednotky nebo zástupce dostaví na shromáždění až v průběhu jednání, má právo se účastnit projednávání pouze těch bodů programu, při nichž je přítomen.
5. Pokud vlastník jednotky nebo zástupce opustí jednání před jeho ukončením, je povinen to oznámit zapisovateli. Pokud bude shromáždění i nadále usnášeníschopné, bude pokračovat projednávání dalších bodů programu s tím, že jeho hlasy nebudou započteny.
6. Pokud vlastník jednotky nebo zástupce opustí shromáždění před jeho ukončením jednání bez oznámení zapisovateli, bude se mít za to, že je jednání přítomen a jeho hlasy budou v zápisu hodnoceny jako „neplatné hlasy.“
II. Jednání shromáždění
1. Jednání shromáždění řídí předsedající, určený výborem společenství z řad jeho členů. Ten dále řídí jednání v souladu s programem, uvedeným na pozvánce na shromáždění.
2. Předsedající je povinen zahájit jednání oznámením, zda je shromáždění usnášeníschopné, tj. zda je přítomna nadpoloviční většina hlasů vlastníků jednotek. Nebudou-li podmínky pro usnášení schopnost splněny, předsedající jednání ukončí a oznámí datum, místo a čas náhradního shromáždění.
3. Shromáždění začíná schválením programu jednání. Každý vlastník má právo při prezenci předložit písemně návrh na doplnění programu jednání. O doplnění programu se provádí hlasování.
4. Každý bod programu se projednává samostatně. Projednání zahrnuje úvodní vystoupení předkladatele, diskusi a závěrečné hlasování.
5. V diskusi má každý vlastník právo uplatnit svůj názor na projednávaný problém. Vzhledem k počtu vlastníků je doba diskusního vystoupení omezena na 3 minuty s tím, že k danému bodu programu může tentýž vlastník vystoupit maximálně dvakrát.
6. Po ukončení diskuse k danému bodu programu provede předsedající hlasování.
7. Na závěr shromáždění se hlasuje o usnesení, které pro jednání připraví výbor.
8. O průběhu jednání shromáždění vlastníků zpracovává správce zápis, jehož jeden výtisk je založen v dokumentaci výboru a k dispozici k nahlédnutí vlastníkům jednotek.
III. Hlasování
1. Hlasování je na shromáždění vlastníků jednotek veřejné.
2. K hlasování vyzývá přítomné vlastníky nebo zástupce předsedající shromáždění po ukončení diskuse k jednotlivým bodům programu.
3. Při hlasování o doplnění programu, změně nebo protinávrhu se vždy hlasuje nejdříve o protinávrhu (změně).
4. V souladu se Stanovami je pro přijetí usnesení nebo návrhu při hlasování nezbytné dosáhnout:
a) nadpoloviční většiny hlasů všech členů společenství
- ke zvolení členů výboru nebo pověřeného vlastníka,
- ke zvolení členů Kontrolní komise,
- k stanovení soustavy účetnictví,
- ke všem dalším rozhodnutím, není-li Stanovami určeno jinak,
b) tříčtvrtinové většiny hlasů přítomných členů společenství
- ke schválení nebo změně Stanov společenství,
- ke schválení změny vlastníka budovy,
- k uzavření smlouvy o zástavním právu k jednotkám,
- k usnesení o rozúčtování ceny služeb jednotlivým vlastníkům,
- k rozhodnutí o rozdělení zisku z hospodaření společenství,
c) souhlasu všech členů společenství
- k usnesení o změně užívání stavby nebo změně stavby
5. Při rovnosti hlasů nebo nedosáhne-li se potřebné většiny nebo dohody, se po dalším objasnění znovu hlasuje. Nedosáhne-li se ani po tomto opětovném hlasování potřebné většiny nebo dohody, rozhodne na návrh kteréhokoliv vlastníka soud.
6. Výsledek každého hlasování oznámí předsedající okamžitě po zjištění jeho výsledku.
7. Celkové výsledky hlasování z každého shromáždění jsou uvedeny v závěrečném usnesení a v zápisu z jednání shromáždění.
IV. Volba statutárních orgánů
1. Statutárními orgány společenství vlastníku jsou Výbor (nebo pověřený vlastník) a Kontrolní komise.
2. Členové statutárních orgánů jsou voleni na shromáždění vlastníků jednotek na dobu pěti let.
3. Právo volit a být zvolen mají všichni vlastníci jednotek, kteří disponují vlastnickým právem k jednotce ke dni konání shromáždění.
4. Kandidáty na členy statutárních orgánů navrhují vlastníci jednotek předem nebo až na shromáždění. Kandidát musí projevit výslovný souhlas se svou kandidaturou.
5. Volba vícečlenných statutárních orgánů se provádí vždy jednotlivě.
6. Je-li při volbě statutárních orgánů navrženo více členů než je jejich počet, zvoleni jsou kandidáti, kteří získali nejvyšší počet hlasů.
7. Nelze-li pro rovnost hlasů rozhodnout o zvolení příslušných kandidátů, provede se mezi nimi druhé kolo hlasování.
8. Procedura odvolání členů statutárních orgánů společenství vlastníků je analogická s procesem volby. Odvolání může iniciováno všemi vlastníky jednotek.
9. Důvodem pro iniciování odvolání členů statutárních orgánů jsou:
- ztráta důvěry voličů – vlastníků jednotek,
- závažné nebo opakované porušení povinnosti člena příslušného orgánu nebo zájmů společenství,
- neomluvená nečinnost po dobu nejméně šesti měsíců.
10. Člen statutárního orgánu může před uplynutím funkčního období z funkce odstoupit. Odstoupení v takovém případě musí oznámit písemně orgánu, jehož je členem. Pověřený vlastník je povinen odstoupení oznámit písemně shromáždění vlastníků.
11. Funkce odstupujícího člena statutárního orgánu končí dnem, kdy tento orgán jeho odstoupení projednal, nejpozději však po 30. dnu od doručení oznámení o odstoupení.
12. Účinky odstoupení pověřeného vlastníka nastávají dnem následujícím po nejbližší schůzi shromáždění, nejpozději však po 60 dnech od doručení oznámení o odstoupení.
13. Za člena statutárního orgánu nebo pověřeného vlastníka, který odstoupil, byl odvolán nebo zemřel, provede shromáždění novou volbu, a to do šedesáti dnů po zániku jeho funkce.
Jednací řád byl schválen na shromáždění vlastníků dne 10.5. 2011